שאלה:

שלום, יש לי שאלה שאפשר להגיד שהיא "צרות של עשירים", אבל בכל זאת מטרידה אותי מאוד. 

אני אדם שבעזרת הכלים שניתנו לו באתר שלכם, עם נחישות והרבה סייעתא דשמייא, עליתי ממרומי האשפתות של התאווה לתקופות נקיות של חודש (מלא פעמים), חודשיים ואפילו שש חודשים (פעמיים !). אז דבר ראשון, המון תודה.

הדרך שבה אני מתמודד עם התאווה היא להימנע בכל דרך ממנה – ולצורך כך אני נודר נדרים שונים כדי לעזור לי – נדרים לא לאונן אלא אם כן אני עושה כך וכך, נדרים לא לראות דברים לא צנועים אלא אם כן אני יעשה כך וכך, וכו'. השיטה הזאת של הנדרים כל כך מוצלחת, שאני יכול עכשיו בבטחון די מלא לנדור נדרים כאלו לתקופה של כל שמונה החודשים הבאים – ולדעת בבטחון מלא (שמבוסס על ניסיון של המון נדרים שננדרו בעבר בהצלחה) ששמונה החודשים הבאים יהיו נקיים. 

אז המכתב הזה איננו הולך לבקש עזרה בתחום "איך להימנע מפורנו ומנפילות" אלא משהו טיפה אחר. אז מה כן הבעיה? הבעיה היא, שמתי שתקופות הנדרים נגמרות, דקה אחר כך הסכר נפרץ ואני חוטא שוב כאילו עברו יומיים מהפעם האחרונה שאני נפלתי.

וזה נורא מתסכל אותי – כאילו, שמרתי כל כך הרבה זמן, למה לא משתנה משהו בתוכי? למה אני לא הופך להיות איש אחר?

בגלל זה הגעתי למסקנה, שיש בי איזה בעיה נפשית (לא משוגע או מטורלל חס וחלילה), שבגללה אני חוזר שוב ושוב לתאווה. אני מגיע למסקנה הזאת כי חשבתי (בטעות) שאם אני שומר על הברית מספיק זמן, הגוף פשוט משתכנע שדי כבר, זהו זה. אבל אם גם אחרי תקופות ארוכות של נקיות, הגוף ממשיך לרצות מאוד את הדבר הזה, וזה גורם לי לחשוב כאילו יש בי איזה חור גדול שאני צריך למלא בעזרת הפורנו, ואני אפילו לא מודע אליו.. 

בתור אנשים עם ניסיון בעזרה לאנשים כמוני, הייתי רוצה לדעת למה יש לי רצון חזק לפורנו אפילו אחרי התקופות נקיות שלי, ואיך אני יכול לגשת ולתקן את האישיות שלי כך שבאופן טבעי אני לא ירצה כל כך בפורנו.

אני חושב שהבעיה הבסיסית שלי היא שאני לא אוהב את עצמי, ולכן כדי לאהוב את עצמי אני משתמש באמצעים פסולים כמו הפורנו כדי לעורר את האהבה לעצמי. 

(הייתי מעדיף שלא תשגרו אותי ישר לתוכנית ה-12 הצעדים, אלא פשוט תכתבו  מניסיונכם הפסיכולוגי)

תשובה:

שלום לך חבר יקר,

ראשית, כל הכבוד על המוכנות להשקיע כל כך הרבה כדי להפסיק ליפול, ואני ממש שמח לקרוא שזה עובד לך כל כך יפה ושאתה נקי תקופות כל כך ארוכות. לא, אני לא חושב שאתה צריך את התכנית של הצעדים בכלל, ולא הייתי שולח אותך לשם בכלל...

לפני שאגיע לנושא המרכזי, אני חייב רק לציין שאפשר לעשות שבועה שמחדשת את עצמה, כך שאם אתה מרגיש שזה הפיתרון אז אפשר לשכלל את זה קצת יותר ולעשות שזה ימשיך בלי הפסקה. אם אתה מעוניין בנוסח בסיסי - עדכן אותי ואשלח לך.

וכעת לענין שלשמו התכנסנו כאן:

אתה בודאי תופתע מהדברים שאני עומד לכתוב אבל לא, אתה לא משוגע, אתה נורמלי לחלוטין, המשיכה שלך לראות פורנו גם היא נורמלית לחלוטין ולמרות שייתכן שאתה לא אוהב את עצמך ושיש לכך קשר לנושא, אבל זה בודאי לא קשור לעצם המשיכה.

כעת אסביר את עצמי: אלוקים ברא אותנו ונטע בנו את המשיכה למין בצורה הכי חזקה שיש כדי שיהיה קיום לעולם. אם לא היינו נמשכים לכך - העולם פשוט לא היה נמשך מעבר לדור אחד. בדיוק כפי שאלוקים ברא אותנו עם משיכה לאוכל, כך הוא ברא אותנו עם משיכה למין. בלי אוכל בן אדם היה מת, ובלי מין העולם היה מת. אז הנטיה הטבעית הזאת היא כל כך עמוקה ולכן כל כך קשה להתגבר עליה. תראה כמה אנשים מנסים לעשות דיאטה ולא מצליחים...

אגב, בעבר לא היו הרבה אנשים שמנים כי למרות שהנטיה היתה קיימת, לא היה כמעט אפשרי לממש אותה בלי הגבלה כי לא היה מספיק אוכל. זה נכון גם לגבי מין שלמרות שהנטיה היתה קיימת, אדם שהיה גר בכפר יכול היה לראות במשך כל ימי חייו את כמות הנשים שאנחנו יכולים לראות באתר פורנו בשעה אחת (והן כולן ערומות!), אז ברור שמשהו השתבש בתהליך הטבעי.

אלא מאי? זה שיש לנו נטיה לא אומר שאנחנו לא יכולים לשלוט בנטיה. וכאן טמון הכלב. כשאתה מדבר על "למה אני רוצה לראות פורנו?" אני אומר לך: כי אתה בן אדם בריא בנפשו! אבל אם תשאל: "למה אני לא מצליח להפסיק לראות פורנו?" כאן התשובה שלי תהיה שונה וייתכן שהיא תתייחס גם לנושא שציינת לגבי האישיות שלך.

אתה שואל איך אפשר לשנות את האישיות שלך כך שבאופן טבעי לא תרצה לראות פורנו, אז קצת צר לי לאכזב אותך, ומצד שני אני קצת שמח לכתוב לך את זה: לא יגיע מצב כזה שלא תרצה לראות פורנו, אבל כן יכול להגיע מצב שבו למרות שתרצה - תוכל להתגבר על הרצון ולא תראה פורנו. זה הבדל גדול בין שני המצבים האלו, כי אם היית אומר לי שאתה יותר לא נמשך לנשים, הייתי חושב שמשהו לא בסדר אצלך, ואילו אם היית אומר לי שיש לך משיכה אבל אתה מצליח לשלוט בה, אז הייתי אומר שאתה מאה אחוז בדרך הנכונה.

כמובן שהמשיכה לא חייבת להיות אובססיבית ובצורה שמשגעת אותך כל היום, ואפשר בעבודה עצמית להגיע למצב שהמשיכה היא "תחת שליטה", בעיקר מכיון שהמשיכה לא מגיעה לכדי מימוש אז היא לא יוצאת מפרופרוציות, אבל זה כבר פרטים, ולמרות שהם חשובים, יותר חשוב להבין את העיקרון הבסיסי של המשיכה הטבעית שלנו.

אז לפני שאנחנו עוברים בכלל לנושא של איך להצליח לשלוט במשיכה הטבעית, חובה לעשות את ההפרדה בין עצם הרצון והמשיכה, לבין הפעולה עצמה. אם אני מופתע מזה שאני נמשך לעוגת קצפת עתירת קלוריות, נכונו לי הרבה אכזבות בתהליך הדיאטה, הרבה יותר מאשר אם אקבל את העובדה שכמו כל בן אדם, אני מעדיף עוגת קצפת מאשר חסה וגזר, אבל אני מעדיף לשלוט בעצמי ולוותר על העוגה ובמקום זה לאכול אוכל בריא, כיון שאני לא רוצה להשמין.

שים לב שכל האימייל שלך עסק בנושא הראשון ולא בשני, אז אני מציע שקודם כל נגיע להבנות בנוגע אליו, ואז נוכל לראות איך זה מקדם אותנו גם לנושא השני.

האם מצאת את התשובה שלך?