שאלה:

הפעם אני פונה אליך וזה ממש פיקוח נפש אבל לא שלי הפעם...

הגעתי הביתה וראיתי בטלפון של אחי הקטן (13 וחצי) אתרים של פורנוגרפיה, ה' ישמור ויעזור. מה עושים? אם אפנה לאבא שלי הוא בטח מיד יילך לאחי וזה לא טוב. 

אני ממש עובד עצות. אני לא יכול להרשות שגם הוא יפול לזוועות. איך לפנות אליו? זה לא ייגמר אם האינטרנט לא יחסם ומהר אבל איך מדברים עם איתו?

תשובה:

הדבר הראשון שחשוב להבין זה שהדרך בה אנחנו מגיבים יכולה לשנות הרבה מאוד. אם נגיב בלחץ והפחדה, הדבר היחיד שנשיג הוא שהילד ייזהר יותר להבא אבל קרוב לודאי שלא נצליח להשפיע עליו להפסיק את הצפיה בפורנו. לעומת זאת אם נגיב בצורה נכונה ייתכן מאוד שנוכל לעזור לו.

שים לב: עצם זה שנער מתבגר צופה בפורנו זה טבעי לחלוטין. יש בדיחה שאומרת שתשעה מתוך עשרה נערים צופים בפורנו והעשירי שקרן... הסקרנות ביחד עם היצר המוגבר בגיל הזה מובילים בצורה הכי טבעית שיש למקום הזה. להיפך, אם היית אומר לי שדיברת עם אח שלך ומסתבר שזה לא מעניין אותו בכלל והוא לא נמשך, הייתי אומר שמשהו לא בסדר.

אבל זה שהוא נמשך לא אומר שהוא צריך להמשיך לצפות, ובודאי לא אומר שכדאי לו להמשיך בזה בצורה חסרת שליטה כי אז התוצאות עלולות להיות מאוד בעייתיות בהמשך, בעיקר בחוסר היכולת להפסיק.

לכן, מה שחשוב זה לדבר איתו באמפתיה, מתוך הבנה לכך שהוא נמשך ולא מתוך "איכס, איך אתה עושה דבר נורא כזה?" (ששנינו יודעים שגם אנחנו עשינו בדיוק את הדבר הזה כשהיינו בגילו). מה שבעיקר חשוב זה שהוא יבין שיש לו עם מי לדבר, ושכאשר קשה לו, וגם כאשר הוא נופל - הוא יוכל לבוא ולספר לך ולשתף אותך בכך. הרבה פעמים אנשים מספרים שזה היה כל ההבדל ביניהם - אם הם היו צריכים להתמודד לבד עם הסוד הנורא, או שהיה להם מקום שבו הם יכלו לפרוק את זה. כשהיה להם מישהו קרוב שהם יכלו לשתף, הם הרגישו פחות בדידות ולכן בסוף הצליחו להפסיק.

בנוסף חשוב להסביר לילד בגיל כזה את הבעייתיות שבדבר, הן מבחינה ערכית והן מבחינת מה שזה עושה לכל התפיסה של נשים, של חיי נישואין ועוד. יש לנו היום אתר מיוחד שמוקדש לנושא הזה ומותאם לצעירים והוא יכול לתת גם לך מידע רב יותר לגבי הנושא מה להסביר ואיך להסביר, אבל במיוחד אח שלך יכול להיכנס לשם ולהבין את הסכנות שיש בצפיה בפורנו. 

האתר בכתובת: http://mitbagrim.org.il/

אני מציע שתיכנס קצת לאתר, תצפה בסרטונים ואז תדבר עם אח שלך בשיחה נעימה אבל ברורה. אחר כך תראה אם שייך ביחד איתו להתקין סינון כדי שהפיתוי לא יהיה כל כך זמין, כיון שכידוע פרצה קוראת לגנב...

שיהיה לך בהצלחה!

האם מצאת את התשובה שלך?