שאלה:

אני נמצא כבר הרבה זמן בהתלבטויות האם אני מכור, יש סימנים לכאן וסימנים לשם.

וגם אם אני לא מכור אלא סתם אדם שמתקשה בחיים ובתאווה אני מתלבט האם כדאי לי לעבוד את תוכנית 12 הצעדים.

בכל החומר באתר לא יצאה לי דעה ברורה אם לאדם רגיל תועיל התוכנית או תזיק. מצד אחד שמעתי שיעור של החבר דב באתר באנגלית שבו הוא מזהיר שזה ממש לא טוב לאדם רגיל ומצד שני הרב טווערסקי עושה את התוכנית למרות שאינו מכור וגם לי עד עתה התוכנית הביאה רוגע ושלווה.

אשמח אם תוכל לכוון אותי איך לברר ולבדוק אם אני מכור, ובכל מקרה על כדאיות תוכנית 12 הצעדים.

תשובה:

שאלה טובה מאוד. הלואי והיתה תשובה טובה באותה מידה... אבל אנסה בכל זאת.

מי שנמצא באחד משני הקצוות, אין לו בעיה להיות בקבוצות. דהיינו מי שבטוח מכור או מי שבטוח לא מכור ולוקח את זה רק כפלטפורמה לעשות עבודה עצמית.

הבעיה מתחילה עם מי שבאמצע. דהיינו אם ניקח כעת את כל הבחורים בישיבות שמאוננים (כידוע הבדיחה שתשע מתוך עשרה צעירים מאונן והעשירי שקרן), ונתחיל לומר להם לעשות את התכנית של הצעדים, זה לא יעזור כלום ורק יהרוס. התכנית הזאת היא למי שזקוק לה באמת ולמי שנואש מספיק. אחרת אנחנו נפסיד גם עבור אלו שצריכים את זה באמת וגם עבור אלו שלא צריכים.

זאת הרי לא תכנית של שמירת העיניים אלא של עבודה רצינית. תחשוב על אנלוגיה כזאת: האם היית נותן ניתוח למי שצריך פלסטר? ברור שלא! אבל גם מי שצריך ניתוח לא היית מסתפק בכך שנתת לו תחבושת.

איך יודעים אם מישהו צריך תחבושת או ניתוח? די מסובך. הרי אפילו רופאים מומחים טועים בדברים כאלו (לשני הכיוונים), אז אצלנו זה עוד יותר מסובך. מי שיכול להחליט זה האדם עצמו אם הוא כנה עם עצמו ושואל לא רק "האם אני יכול להפסיק או לא", אלא גם עד כמה אני רוצה להפסיק, עד כמה זה משתלט לי על החיים, האם המצב שלי מחמיר או נשאר באותו מצב וכן הלאה - דהיינו שאלות שרואות את התמונה הרחבה.

לפעמים יש תשובות של שחור ולבן ולפעמים לא, אבל עדיין השאלות האלו יכולות לעזור לך להחליט לגבי הקבוצה כיון שגם אם אתה אומר "לא הצלחתי להחליט אם אני מכור", אבל אתה מרגיש שיש סיכוי טוב שזה הכיוון, אז התכנית יכולה לעזור לך. במצב הזה אתה בעצם לא אומר "אני לא מכור" אלא "אני רוצה להפסיק ולא מצליח, רק לא בטוח שההגדרה היא התמכרות". במצב כזה אני לא רואה סיבה למה לא לעבוד עם התכנית הזאת כדי להפסיק, ועל הדרך להרוויח את שאר הדברים שעליהם כתבת כמו רוגע ושלווה.

מקווה שהועלתי קצת, למרות שזה באמת לא פשוט ובסופו של דבר זאת שאלה שאתה צריך לשאול את עצמך כי אתה היחיד שיכול לקבוע האם אתה מכור או לא, ובאותה מידה, אתה היחיד שיכול להחליט האם התכנית של הצעדים היא הדבר הנכון עבורך או לא.

שאלוקים ינחה אותך בדרך הנכונה לעשות את הדבר הנכון.

האם מצאת את התשובה שלך?