שאלה:

אז ככה, הייתי כמה שנים בקבוצות של אס איי וממש 'התאבדתי' על התכנית, עשיתי צעדים באינטנסיביות והייתי הולך למפגש מידי יום! אבל בתכל'ס המקסימום שהצלחתי להיות נקי זה היה שלושה חודשים וגם זה עם המון 'מעידות' בדרך. ראיתי מסביב המון חברים שמגיעים, עולים על דרך ומשאירים אבק מאחורי וזה עוד יותר תסכל אותי...

בצר לי פניתי לפני כשנתיים למטפל ששמעתי עליו שיש לו שיטה שעזרה להרבה מכורים, ועזבתי את התכנית אבל גם אחרי שנים של טיפול זה לא עזר לי.

עכשיו אני חושב שאולי טעיתי ואולי בכלל הגאווה המטופשת של 'אני יודע ומבין מה השיטה ומה הדרך הטובה ביותר' היא זו שמפילה אותי כל פעם מחדש. אז אולי אני יוכל לבוא במלוא הענווה לבקש עזרה ולהיות חבר טוב של חברים משמור עיניך, להתמסר לחברים ולקבל כוח, ומצד שני להמשיך אצל המטפל את העבודה שהתחלתי בשנתיים האחרונות שלא בהכרח קשורה רק להתמכרות.

אז זהו, כרגע אפשר לומר שאני בצ'אנס אחרון של החיים שלי, בקרב האחרון, אם הפעם אני נופל כנראה שאף אחד לא ישמע עלי יותר כי הסיפור שלי אבוד וזהו.

תשובה:

שלום לך חבר יקר מאוד,

דבר ראשון אני רוצה לכתוב לך שאני מעריך מאוד מאוד את הצעד החשוב הזה שאתה עושה. זה לא מובן מאליו בכלל, לבוא ולחזור ולומר "אולי טעיתי". אני בספק האם אני הייתי יכול לעשות את אותו דבר אם הייתי במקומך.

דבר שני אני רוצה להמליץ לך לבוא לשמור עיניך בתור חבר חדש. נכון שאין הבדל מהותי בין שמור עיניך לבין אס איי מבחינת התכנית, אבל מי יודע, לפעמים לבוא ולהתחיל הכל מהתחלה עם חברים חדשים יכול לתת את הדחיפה שאתה צריך. יש כל יום באחת וחצי בצהריים קבוצה טלפונית שיש בה המון חברים והיא מאוד פתוחה עם אפשרות לדבר ולשאול שאלות ולהרבה דו שיח, אז אתה מוזמן מאוד. יש גם קבוצות חיות שאמנם רוב החברים שם הם אלו שמכורים "רק" לפורנו ואוננות, אבל לפעמים זה דוקא מחזק לראות שאפשר.

הדבר האחרון הוא עדין, ואני מקווה שלא תצא תקלה מתחת ידי, אבל אני מוכרח לכתוב אותו, וגם אם אצטרך להבהיר שוב פרטים בהמשך אז בעז"ה נחזור אל זה.

תראה, תכנית הצעדים היא "תכנית למנצחים" וזה הרבה בגלל הספירה של הימים והמדליות וכל האבק כוכבים שיש לחברים שנקיים הרבה שנים. אבל למעשה זה לא נכון. למעשה התכנית הזאת מתאימה לכל אחד וגם אם הוא לא מצליח להישאר נקי תמיד אלא רק להתקדם - אז התכנית טובה עבורו.

אשאל אותך שאלה פשוטה. נניח חבר שנופל כל יום, ואז מגיע לתכנית ובמקום זה הוא נופל כל שבועיים. האם המצב שלו יותר טוב או יותר גרוע? ברור שהוא מרגיש יותר גרוע, כי כולם לידו דופקים פז"ם והוא אף פעם לא מגיע אפילו למדליה של חודש, אבל זה הסחת דעת. המדליות והספירה הם לא מטרה בפני עצמם אלא כלים שאמורים לעזור. אז נכון שלרוב החברים זה עוזר באמת, אבל יש כאלו שזה לא עוזר להם אלא רק מפריע. אז מי שזה מפריע לו צריך לזרוק את הספירה לפח ואת המדליות ואת כל הרעש והצלצולים, ולא לשאול את עצמו "האם אני יכול להיות נקי כל החיים" אלא "האם אני יכול להיות נקי יותר מאשר בתקופה לפני כן?".

אם אני יכול להתקדם בהחלמה, אפילו אם זה אומר שלא תהיה לי נקיות של מאה אחוז, אז זה גם חשוב וגם טוב.

בהתמכרויות אחרות כמו סמים, יש הסמכה בין אנשי המקצוע על כך שישנם אנשים שלא יכולים להחלים לגמרי ובמקום זה יש להם תכניות לצמצום הנפילות. יש כאלו שאפילו לא מצליחים לצמצם ולכן הם מקבלים סם תחליף (תעשה חיפוש על מתדון), ויש כאלו שאפילו את זה הם לא מצליחים אז נותנים להם מזרקים נקיים כדי שלפחות לא יידבקו במחלות. נכון שאף אחד לא רוצה להיות במצב הזה, אבל התמכרות זאת לא מחלה שמישהו בחר כי היא נחמדה...

אז כן, אני מאחל לך שהפעם תצליח בעז"ה לעלות על החלמה אמיתית, עם עבודה רצינית של צעדים וליווי של ספונסר. אין ספק שזה מה שאני רוצה עבורי אז גם עבורך. אבל ביחד עם זה חשוב לזכור שזה לא נכון לומר "או הכל או כלום", כי זאת מחשבה חולה לא פחות מאשר הנפילות.

האם מצאת את התשובה שלך?