שאלה:

אני בן 35 נשוי פלוס ואני נואש מפני שגיליתי את האתר שמור עיניך לפני מספר חודשים ונרשמתי לאתר, אני מקבל מיילים, קורא מאמרים, תגובות של אנשים בפורום, אבל זהו לא יותר מזה. הקבוצה הטלפונית היא בשיא שעות הלחץ בעבודה שלי. על קבוצות חיות אני חושב כבר כמה חודשים ואני לא מרגיש שאני מסוגל לבוא.

כדי להציל את גופי, נפשי ומשפחתי אשמח לפתרון...

תשובה:

שלום לך,

קיבלתי את המייל שלך שבו אתה כותב במילים הכי פשוטות וזועקות את האמת הכואבת: "אני פשוט נואש", וזה נגע לליבי. הסיבה לכך היא שגם אני הגעתי לכאן בדיוק במצב שלך - פשוט נואש.

אני חייב לומר שהראיה שלך היא מפוכחת ונכונה. אתה משתדל לא ליפול, אבל זה לא עובד, וגם קריאה של אימייל חיזוק או תגובות של אנשים בפורום זה לא עושה את העבודה. עד כאן הכל נכון. אין מה לומר. יש אנשים שנמצאים במצב פחות גרוע ומספיק להם חיזוק יומי, אבל אצלך זה לא מספיק, בדיוק כפי שאצלי זה לא הספיק.

אבל לגבי השורה האחרונה של המייל שלך אני חושש שאני חולק עליך מכל וכל, כיון שאתה כותב בה דבר והיפוכו: מצד אחד אתה כותב שאתה מבין שזה מצב שבו חייב להציל את גופך, נפשך ומשפחתך, ומאידך אתה כותב שאתה לא מוכן לעשות את הצעד של השתתפות בקבוצות חיות כיון שאתה "לא מסוגל לבוא" לשם, למרות שאתה חושב על זה כבר ארבעה חודשים!

ואני הקטן שואל - האם היית מתייחס כך גם למחלה גופנית שמאיימת עליך חייך ועל חיי משפחתך? האם יעלה על הדעת שאדם הסובל מסרטן ל"ע, ידחה במשך ארבעה חודשים את הטיפול מציל חיים שמציעים לו, רק כיון שהכניסה לבית החולים כרוכה באי נעימות? הרי ברור שזה לא יעלה על הדעת!

תראה חבר יקר, הגעתי לכאן במצב שלך, אחרי שהחיים שלי ושל משפחתי עמדו בסכנה, אבל לפני שבוע חגגתי חמש שנות נקיון! איך הגעתי לזה? התשובה עוברת בדיוק דרך המקום הזה שעליו כתבת שאתה לא מסוגל להגיע אליו - הקבוצות החיות.

עכשיו תשאל את עצמך, האם נראה לך שהגיוני שהייתי ממשיך לסבול ולגרום סבל לבני משפחתי במשך חמש שנים נוספות רק בגלל שאני חושש מאי נעימות מסויימת?

ועוד נקודה: תחשוב בעצמך ותעשה חשבון מה מסוכן יותר, האם הסיכון להיתפס בעת נפילה או הסיכון להיתפס בקבוצה של החלמה? הרי ברור שהסיכון להיתפס בנפילה הוא גדול (ומעשים שבכל יום אנשים שמאבדים את פרנסתם, משפחתם ושמם הטוב), ואילו הסיכון להיתפס בקבוצה של החלמה הוא אפסי (האם נראה לך שאדם אחר יספר "הייתי בקבוצה של מכורים למין וראיתי את יוסי"?...).

לסיכומו של דבר - אם אתה אכן עומד מאחרי דבריך שאתה מחפש פיתרון שיציל את נפשך, גופך ונשמתך - תעשה עם עצמך חשבון נפש ותבין שזה לא מקום להתחשבות באי נעימות ופחדים, ובמקום זה אתה צריך פשוט לעשות את מה שעבד עבור כל כך הרבה חברים לפניך.

אם אתה מעוניין לשוחח בטלפון לפני שאתה הולך לקבוצה כדי לקבל קצת יותר ביטחון בכך, אנא שלח לי את מספר הטלפון שלך ואשמח להתקשר אליך.

האם מצאת את התשובה שלך?