שאלה:

אני בחור חרדי, לומד בישיבות 8 שנים, בתור ילד גיליתי בעצמי ולבד את כל ה'עולם' (דרך ספרי הלכה וגמרא שהיו כמובן בבית). הייתי מאונן הרבה בלי לדעת מה זה בכלל וקצת אחרי הבר מצווה שקלטתי מה זה וכו' הפסקתי לגמרי. במשך השנים הבאות בישיבה היה ממש נקי (פרט ל'קרי' בלילות, דבר שכמובן לא כ"כ בשליטתי).

נעזרתי רבות בחומרים באתר, ב"ה עזר הרבה ובעצם היתי אומר שרוב הבעיות נפתרו (לא הייתי מכור ברמה אובססית אם כי פה ושם ואין כאן המקום), אבל כעת יש לי בעיה שחזרה על עצמה מספר פעמים:

כל המקרים זה בשעת לילה מאוחרת, כשאני הולך לישון (בלי לחשוב בלי לפנטז, סתם 'נקי') ונרדם למחצה ובעצם כביכול לא שולט כ"כ, מטושטש (חצי רדום או שנרדם לקצת זמן ומתעורר) ואז מתחיל לאונן, כאילו לא במודע, מתוך שינה (היו מקרים שממש זה היה מתוך שינה שבבוקר אני נזכר שהיה כך וכך אבל בשעת מעשה ממש לא זוכר, אבל ברובם בשעת מעשה כן קלטתי מה קורה אך ברמה של עירנות ושליטה נמוכה מאוד מאוד - חצי רדום וכו').

מה עושים?!

תשובה:

כפי שאתה כותב בעצמך, יש הבדל בין קרי שזה ממש בלי שליטתנו, לבין מצב שבו אדם עושה משהו כשהוא חצי ער חצי ישן, וזה למעשה בשליטתו, למרות שהוא לא ממש מצליח לשלוט בכך...

מה שעובד להרבה חברים במצב הזה הוא לקחת כמה דקות לפני השניה כל ערב, לנקות את הראש ולהתחייב כלפי עצמך ובעיקר כלפי אלוקים לכך שהלילה לא תשתמש בתאווה ולא תגיע למצב הזה.

מסתבר שהרבה פעמים זה מגיע דוקא מתוך התקופה שהכל בסדר, ואז ההגנות שלנו נמוכות מידי. לכן הרעיון הוא לעשות את ההתחייבות הזאת כל ערב, גם אם זה בערב שבו אתה מרגיש שאין שום צורך בכך כי הכל בסדר, כיון שלפעמים דוקא בלילות כאלו יש יותר צורך לדאוג. 

ההתחייבות והעלאת הנושא הזה מזכירה לנו שאנחנו לא יכולים להיות משוחררים מידי, וברוב הפעמים התזכורת הזאת מספיקה.

האם מצאת את התשובה שלך?