כאשר אנחנו חושבים על "היום שאחרי", אנחנו רוצים להאמין שזה יהיה מצב שבו "נוכל לשים את ההתמודדות הזאת מאחורינו", אבל השאלה היא למה בדיוק אנחנו מתכוונים כשאנחנו אומרים את זה.

נחשוב לדוגמה על אדם שיש לו בעיה עם אכילה כפייתית שהוא לא מצליח לשלוט עליה וזה משבש לו את החיים. הוא הולך לטיפול, אולי עובר גם ניתוח, ובאמת יורד במשקל ומגיע למצב נורמלי. אבל האם הרצון לאכול ייעלם? ברור שלא. הרי ברור שאם הוא לא ירצה יותר לאכול, הוא פשוט ימות תוך זמן קצר. לכן, מה שבאמת יקרה אצלו "ביום שאחרי", זה שהוא יגיע למצב בו למרות הרצון, הוא מצליח לשלוט בזה ולא לאכול בצורה כפייתית ובלתי מרוסנת, אלא רק בצורה בריאה. במילים אחרות: ההתמודדות עצמה נשארת, אבל הוא כעת מצליח לעמוד בהתמו

גם אנחנו במצב דומה, כיון שגם אנחנו מתמודדים עם משיכה שהיא טבעית לגמרי, אלא שהיא פשוט יצאה מפרופורציה וכעת גורמת לנו כאב, כיון שאנחנו משתמשים בתאווה בצורה כפייתית - נגד רצוננו. כאשר אנחנו נכנסים לתהליך, חשוב שנבין שהמטרה היא לא "להרוג את היצר" או "להפסיק להתאוות", כי אם נגיע למצב הזה נהיה בבעיה גדולה כיון שלא תהיה לנו גם המשיכה הבריאה בתוך מסגרת הנישואים. לכן המטרה שלנו היא לא להפסיק את ההתמודדות, אלא לקבל כלים שנצליח לעמוד בהתמודדות הזאת בהצלחה.

אולי כדי להסביר את זה קצת יותר טוב נחשוב על שני סוגים של בעיות רפואיות, ונראה למה המצב שלנו דומה. מצב אחד הוא של אדם ששבר את הרגל, אז הוא עובר טיפול ובסופו הוא נרפא כמעט לחלוטין והוא יכול באמת "לשים את זה מאוחריו". לעומתו יש סוג אחר כמו סוכרת, שאין באמת תרופה שמרפאת סוכרת לגמרי, אבל יש תרופה שכל זמן שלוקחים אותה, הסוכרת לא פוגעת באדם. המצב שלנו הוא כמו של חולה סוכרת יותר מאשר כמו של אדם ששבר את הרגל, כיון שגם אחרי התהליך, אנחנו חייבים להמשיך לשמור כל הזמן על עצמנו כדי שלא לחזור לנפילות. 

כמובן שלא כל אחד מתמודד באותה רמה, ויש כאלו שההתמודדות שלהם התחילה לפני תקופה קצרה והיא ברמה נמוכה, ולכן יהיה להם יותר קל לעבור את התהליך וגם הפעולות שהם ייצטרכו לעשות אחר כך כדי להישאר בנקיות הם קלות יותר. לעומתם יש חברים שנמצאים במצב קשה יותר אחרי נפילות של שנים, והם ייצטרכו להשקיע יותר כדי להישאר נקיים. אבל אלו וגם אלו ימשיכו להתמודד עם עצמם המשיכה.

חשוב גם להבין שהמשיכה עצמה היא טבעית ובריאה. אלוקים ברא אותנו עם המשיכה הזאת והכניס אותה בצורה הכי עמוקה בתוכנו כדי שיהיה המשך וקיום לעולם שלנו. הבעיה היא לא במשיכה אלא בשימוש הלא נכון בה, בדיוק כפי שהאדם שאוכל בצורה כפייתית פשוט משתמש באוכל בצורה לא נכונה ולא בריאה. במקום להילחם במשיכה, אנחנו צריכים לעבוד כדי שהיא תהיה רק במקום הנכון ובזמן הנכון.

האם מצאת את התשובה שלך?