תכנית 12 הצעדים מיועדת לאנשים שהגיעו למצב של התמכרות, ולא עבור מי שנמצא בהתמודדות רגילה עם המשיכה הטבעית של היצר הרע. תחום הנפילות הוא רחב הן מבחינת הכמות, כאשר ישנו אדם שנופל לעתים רחוקות לעומת מי שנופל כל יום ואפילו מספר פעמים ביום, והן מבחינת סוג הנפילות, כאשר יש מי שנופל רק באוננות, מי שנופל גם בצפייה בפורנוגרפיה, ויש מי שהנפילות שלו חמורות מכך והוא כבר חצה את גבול המסך. בנוסף לכך ישנם גורמים נוספים שמשתנים מאדם לאדם וכמובן לא ניתן להשוות בחור מתגבר לאדם מבוגר ונשוי, ועוד ועוד.

מהניסיון הרב שצברנו במשך השנים בעזרה לאלפים רבים של מתמודדים למדנו, כי ישנו קו המפריד בין מתמודדים קלים הזקוקים לעזרה, לבין אלו שהכלים הרגילים כבר לא יעזרו להם והם נמצאים בקטגוריה אחרת לגמרי. לסוג ההתמודדות הזה אנחנו קוראים "התמכרות". במילים פשוטות, אדם מכור הוא אדם שאיבד שליטה, ולמרות שהוא מנסה לגייס את כל כוח הרצון שלו כדי לא להגיע אל אותם מקומות, הוא נכשל פעם אחר פעם. המכור הוא אותו אדם שיש לו את כל הסיבות להפסיק, אבל הוא פשוט לא מצליח, כיון שדפוס ההתנהגות של ההתמכרות חזק ממנו. לכן, עבור המכור לא מספיקים הכלים הרגילים שיכולים לעזור לאדם רגיל כמו התקנת סינון וכדומה, מכיון שהוא תמיד ימצא את הדרך לעקוף את החסימה וליפול.

האדם שהגיע למצב של התמכרות הוא האדם העומד חסר אונים מול ההתמודדות והוא חי חיים כפולים המלאים בכאב, אשמה, בושה וכמובן הרבה הרבה בדידות. זה האדם שכלפי חוץ החיים שלו נראים כאילו הם ממשיכים להתנהל כרגיל, אך מבפנים הוא אכול ומרגיש ריקנות, שנאה עצמית וחוסר תקווה, והוא חי בפחד מפני הרגע בו הוא ייתפס והמסכה שעל פניו תיקרע וקלונו יתגלה ברבים. המכור הוא זה שכבר ניסה הכל, החל מהפתרונות הדתיים של לימוד, חזרה בתשובה ותפילה, דרך הפתרונות הטכניים של התקנת סינון, והרבה פעמים גם ניסה את הפתרונות שיש לאנשי המקצוע להציע, אבל הוא ממשיך ליפול – נגד רצונו. המכור הוא זה שאחרי כל נפילה הוא מבטיח לעצמו שזאת הפעם האחרונה, אבל לא מצליח לעמוד בהבטחה שלו. במילים אחרות, המכור כבר אינו מתמודד עם יצר הרע רגיל אלא עם בעיה גדולה הרבה יותר מכך, הוא לא סתם נמשך לצפייה במראות לא נאותים אלא מכור לפורנוגרפיה. הוא לא סתם בעל חשק מיני מוגבר אלא חסר אונים מול הכמיהה שלו לאוננות, לצפייה בפורנו ולהתנהגויות בעייתיות נוספות.

עבור המכורים, הסיכוי להצליח להפסיק את הנפילות בעזרת כוח הרצון הם נמוכים מאוד, וכך גם הדרכים הרגילות של לימוד תורה, חזרה בתשובה או התקנת סינון על המחשב. ואם לא די בכך, מסתבר שגם סיכויי ההצלחה של טיפול מקצועי אינם גבוהים כאשר מדובר בהתמכרות. אנשי המקצוע הטובים ביותר עומדים חסרי אונים מול הכוח הסוחף את המכורים בחזרה לנפילות, למרות ההשקעה הרבה בעבודה לפי השיטות הפסיכולוגיות החדשניות ביותר.

התכנית שמצאנו שהיא בעלת סיכויי ההצלחה הגדולים ביותר היא תכנית 12 הצעדים. לפני כעשרים וחמש שנים, כמה חברים בודדים היו הראשונים בעולם היהודי שהשתמשו בתכנית הזאת כדי להתמודד עם ההתמכרות לנושאים הקשורים לתאווה (החל מצפיה בפורנוגרפיה, דרך אוננות וגם מצבים גרועים יותר). הם גיששו באפלה כשהם שואלים את עצמם האם זה יכול לעבוד גם עבורם, האם התכנית מתאימה ליהודים מאמינים, והאם יש להם בכלל סיכוי? בשנים שעברו מאז, הסתבר לשמחתם כי התשובות לכל שאלותיהם היו חיוביות. קבוצות ראשונות של חברי התכנית הוקמו בארצות הברית, ולאחר מספר התחלות כושלות הוקמו גם קבוצות בישראל, באנגליה, בקנדה ובמדינות נוספות. מספר היהודים (שומרי תורה ומצוות) החברים בתכנית נכון לכתיבת שורות האלו מוערך בכאלפיים, והוא גדל ללא הפסקה. חברים חדשים מצטרפים כל העת, ורבים מאוד מצליחים לעלות על הדרך ולקבל את המתנה של הפסקת הנפילות וחיים משוחררים יותר.

האם מצאת את התשובה שלך?