כיצד תוכל לדעת האם אתה מכור או שאתה רק צריך קצת עזרה בהתמודדות שלך? אין מבחן חד משמעי או שאלה יחידה שלפיה ניתן לערוך הבחנה ברורה של שחור ולבן בנושא החשוב הזה, אך ישנן מספר שאלות שיוכלו לעזור לך לקבל את ההחלטה הנכונה. לפניך מספר שאלות מרכזיות שיכולות לעזור לך:

האם אתה מרגיש שהמשיכה הזאת חזקה ממך ושאתה נסחף ונופל כנגד רצונך? האם למרות שאתה מאוד רוצה להפסיק אתה לא מצליח וכל פעם שהגל מגיע אתה נופל? האם השקעת מאמצים רבים על מנת להפסיק ליפול אך ללא הצלחה? האם התדירות של הנפילות גוברת והאם סוג הנפילות מחמיר? האם אחרי כל נפילה אתה מבטיח לעצמך (בכנות) שזאת הפעם האחרונה, אך לא מצליח לעמוד בהבטחה? האם אתה מרגיש מיואש וחסר תקווה בנוגע לסיכויים שלך להפסיק ליפול?

בנוסף תשאל את עצמך האם אתה מרגיש שהמשיכה למין הפכה עבורך לאובססיה, משהו שהוא הרבה יותר מאשר משיכה נורמלית של אדם מן השורה? האם אתה מרגיש שברגע האמת אתה "מאבד את הראש" וכושר השיפוט שלך פשוט נעלם? והאם הפער בין התחושה לפני לתחושה אחרי הוא חסר פרופורציה, כאשר לפני הנפילה אתה מרגיש צורך נואש ותחושה של אופוריה, ולאחר מכן אתה מרגיש ריקנות, דכדוך ועצב גדול?

חשוב שלא תחליט על כך בפזיזות, ולכן אם הדברים לא ברורים לך באופן מוחלט לאחד הצדדים (בין שאתה יודע בוודאות שאתה לא מכור ובין שברור לך שאתה מכור), כדאי שתקדיש זמן לבדיקה עצמית בה תשאל את עצמך בכנות את השאלות הקשות וכך תגיע לתמונה בהירה יותר.

לעתים גם בדיקה עצמית לא מקרבת אותנו מספיק למסקנה ואז כדאי להתייעץ עם אדם נוסף, מה טוב אדם שיש לו ניסיון בתחום. אתה יכול לפנות אלינו בשמור עיניך באמצעות הקו החם במספר: 1599-500-119 או באימייל help@gye.org.il ונשמח לעזור לך. בנוסף אתה יכול לפנות לאיש מקצוע מתחומי בריאות הנפש (כמובן איש מקצוע המטפל בבעיה הספציפית שלנו) או עם חבר ותיק שכבר עבר את התהליך ויכול לעזור לך מהניסיון שלו.

ולפעמים כדאי פשוט לתת לזמן ללמד אותנו את מה שאנחנו לא יכולים ללמוד לבד, וזאת על ידי תקופת ניסיון שבה תשקיע את כל המאמצים על מנת להפסיק או לפחות להתקדם בצורה משמעותית. תקופה כזאת יכולה להביא אותך למסקנה שבידיך הדבר האם ליפול או לא, או שהנפילות והכאב יובילו אותך למסקנה שאין מנוס מלהודות בכך שאתה חסר אונים מול ההתמכרות.

האם מצאת את התשובה שלך?