אז מה זה ספונסר? בוא נתחיל ממה הוא לא. הספונסר הוא לא איש מקצוע, לא מטפל בהתמכרויות, לא רב, לא מנהל לך את החיים ולא אחראי עליך ולא על ההחלמה שלך. הספונסר הוא מכור כמוני וכמוך שעבר בעצמו את אותו תהליך של נפילות, כאב, נסיונות להפסיק שוב ושוב ובסוף הגיע להחלמה בתכנית 12 הצעדים, עבד והתקדם לפי התכנית והיום הוא נקי תקופה ומוכן לעזור לך כדי לעבור את אותו תהליך שהוא בעצמו עבר.

כפי שאתה מבין, העובדה שהוא מכור שהחלים ונקי לא הופכת אותו לאיש מקצוע, הוא לא נהיה מטפל זוגי וגם לא רב או יועץ משכנתאות (למקרה שאתה מחליט להתייעץ איתו בנושא כזה...). כל מה שיש לו זה את הניסיון האישי שלו, ואת  זה הוא יכול וצריך לחלוק איתך כדי שגם אתה תוכל לקבל את אותו דבר.

אולי השימוש במושג הלועזי "ספונסר" קצת מבלבל כי יש כאן הרגשה שהוא לוקח חסות עליך, ודוקא השימוש במושג העברי "מאמן" קרוב יותר למשמעות האמיתית שלו.

תחשוב על אדם שרוצה ללמוד שחיה ולוקח לעצמו מאמן אישי. מה התפקיד של המאמן? לעזור לו ללמוד לשחות. ואיך המאמן יודע מה לומר לו ומה ללמד? כיון שהוא בעצמו למד לשחות (ממאמן אחר) ואת הניסיון האישי שלו הוא יכול להעביר הלאה לתלמיד שלו. וכמובן כאשר קשה לתלמיד והוא רוצה לפרוש והוא מתייאש, אז התפקיד של המאמן זה להיות ליד התלמיד, לתמוך בו, לעודד אותו ולעזור לו - מתוך הניסיון האישי של המאמן.

אז הספונסר/מאמן הוא אותו דבר כי התפקיד שלו זה להיות ליד החבר החדש שאותו הוא מלווה, ללמד אותו איך להחלים ולתמוך בו ולעודד אותו. איך הספונסר יודע מה לומר ואיך לעזור? פשוט מאוד: מתוך הניסיון שלו. הוא עשה את הצעדים אז הוא יכול לעזור מתוך הניסיון שלו ולומר איך לעשות את הצעדים, מה הוא עשה כשהיה לו קשה, איך הוא התמודד עם מעידות, איזה פעולות החלמה חשובות לו וכן הלאה.

אז נכון, יש הבדל בין לימוד שחיה לבין עבודת הצעדים כי שחיה זה משהו מאוד ספציפי ונקודתי, והצעדים מקיפים הרבה חלקים של החיים, אבל במהות זה אותו דבר, כי התפקיד של הספונסר זה ללוות בעבודת הצעדים ולתמוך בהחלמה.

הרבה פעמים הספונסר הופך להיות חבר קרוב, הרבה יותר מאשר המאמן בבריכה, ואז מטבע הדברים הסגנון של הקשר משתנה, אבל יש גם כאלו שלא מתחברים מידי וממשיכים לעבוד את הצעדים ואת ההחלמה. זה מאוד אידבידואלי.

האם מצאת את התשובה שלך?