שאלה:

רציתי לעדכן אותך שהגעתי למפגש. זה היה אירוע די מטלטל עבורי, לראות אנשים שנראים כלפי חוץ 'רגילים' אך גם הם עם בעיות דומות.

מה שהפריע לי, זה הטקס. זה הזכיר לי את "התרת נדרים" כל אחד קורא קטע בלי להטעים אותו וכמו כן, יש את המנחה, וזה מזכיר קצת טקס צבאי. למה אי אפשר שזה יהיה יותר משוחרר וחופשי?

תשובה:

שלום לך חבר יקר,

קודם כל, תודה על העדכון וממש כל הכבוד שעשית את הצעד החשוב הזה. לא מובן מאליו. בתור אחד שעשה את זה בעצמו, אני יודע כמה לא פשוט להגיע לקבוצה בפעם הראשונה וכמה אומץ צריך עבור כך, אבל הנה - עשית את זה!

לפני שאסביר על הקבוצות, אני רוצה לשתף אותך בכך שבערב שחזרתי מהקבוצה שבה הייתי בפעם הראשונה, דיברתי בדיוק - אבל בדיוק - כמוך. מצד אחד זה היה מטלטל ועבורי לראות אנשים נורמליים שמודים בחופשיות בכך שהם נופלים היה משהו שלא יכולתי להאמין שקיים, ומצד שני לא התחברתי לטקסיות הזאת ולא הבנתי את זה בכלל. למה מגבילים את השיתוף בזמן ולמה זה צריך להיות בצורה הזאת? היום, במרחק השנים אני יכול לומר לך שאותן קבוצות, עם אותם דברים שלא הבנתי ולא התחברתי, הפכו להיות חלק חשוב מאוד מחיי. בשבוע שאני לא יכול להשתתף בקבוצה זה מפריע לי, כי אני אוהב את הקבוצות, אוהב את החברים ושמח ללכת. 

אז למה הקבוצות מתנהלות כפי שהן מתנהלות? הנקודה היא פשוטה - אין כאן שום דבר קדוש או מסורת מסויימת, זה פשוט הדרך היחידה שבה זה עובד. כדי שכל מי שמגיע לקבוצה יוכל לשתף, כדי שכולם יוכלו לקבל, כדי שלא יהיה מצב שמי שיודע לדבר הרבה יידחף ומי שקצת יותר ביישן יישאר מאחור, נוצר הסדר הזה שכל אחד מסביב לשולחן משתף בתורו, עם זמן מוגבל ומסודר.

הפורמט של הקבוצות נוצר מתוך הניסיון של חברים, אבל כל קבוצה יכולה לשנות את הפורמט איך שיתאים לה. יש קבוצות שמביאים אוכל ויש כאלו שמתנגדים לזה, יש קבוצות של חצי שעה ויש של שעה וחצי, יש קבוצות עם קצת משתתפים ויש קבוצות עם הרבה, אבל אתה מבין שחייבים בכל קבוצה שיהיה איזה שהוא סדר כי אם לא - הקבוצה לא תוכל להתנהל. אז כל קבוצה רשאית לקבוע את הסדר שמתאים לה, אבל בלי סדר כל שהוא, הקבוצות פשוט יתפרקו.

אז נכון, לפעמים בפעם הראשונה היינו רוצים להגיע יותר למפגש חברתי מאשר לקבוצה מסודרת, אבל אם הקבוצות יתנהלו בלי סדר כמו מפגשים חברתיים, הן פשוט לא ימשיכו להתקיים. 

אבל מכיון שהרבה פעמים קשה בהתחלה להתחבר לפורמט הזה, זאת בדיוק הסיבה בגללה ממליצים לחבר חדש להגיע לפחות שש פעמים לפני שהוא מחליט האם להמשיך או לא, בגלל שבדרך כלל אחרי כמה פעמים פשוט מתרגלים לזה... החשיבות של הקבוצה והיכולת להתחבר לאנשים אחרים היא הרבה יותר גדולה מאשר הפרטים של הסדר בו נערך המפגש. 

האם מצאת את התשובה שלך?